...
Rynek w Grodkowie - 8 km
Nazwa Grodkowa pochodzi od niemieckiego "Burgstadt" czyli w polskim tłumaczeniu oznacza miasto grodowe, zamkowe. W 1945 roku zostało zniszczone w 60%, a niemiecka ludność została wydalona. Centralnym punktem miasta jest rynek z okazałym i wyremontowanym ratuszem. Otoczenie wokół rynku zostało również odnowione, założona została kostka brukowa, a wokół rynku wznoszą się zabytkowe kamienice zbudowane w XVIII i XIX wieku.
Wieża Widokowa Gromnik – 18 km
Gromnik (393 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich, które rozciągają się pomiędzy Strzelinem, Ziębicami, a Przewornem w województwie dolnośląskim. Wejście na niego jest krótkie, więc idealnie nadaje się na spędzenie jednego z jesiennych dni na łonie przyrody, w rodzinnej atmosferze. Na szczycie znajduje się wieża widokowa oraz ruiny średniowiecznego zamku, które są sukcesywnie odkrywane przez archeologów.
Rotunda św. Gotarda w Strzelinie – 24 km
Strzelin to dolnośląska miejscowość, warta odwiedzenia. Jednym z miejsc, które każdy przebywający w mieście musi zobaczyć, jest Rotunda św. Gotarda. To romańska rotunda powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIII wieku. To jedna z najstarszych budowli na całym Śląsku.
Dom Książąć Brzeskich (Zamek) – 25 km
Dom Książąt Brzeskich Powstał w XVII wieku w miejscu istniejącego wcześniej klasztoru klarysek. Do 1675 r. był kwaterą księcia brzeskiego. W roku 1815, podczas walk z Napoleonem spotkali się tu car Aleksander I i król pruski Fryderyk Wilhelm III. Po roku 1945 budynek pozostał w ruinie i dopiero w latach 90. rozpoczęła się jego renowacja.
Pałac Arndtów – 26 km
Dom rodziny Arndt został wybudowany w samym centrum wsi, naprzeciw kościoła, wyróżniając się swą okazałością neoklasycystycznej budowli w kształcie prostokąta. Do dzisiaj zachował się w jej wnętrzu metalowy pręt, który poruszał wodną turbinę. Możliwe, że wytwarzała ona energię na potrzeby oświetlenia pałacu i wszystkich budynków. Okazała brama to rodzaj dwóch ceglanych wałków zwieszonych betonowym stożkiem oraz ozdobne ogrodzenie, wraz z basztą, podnosiły dawniej splendor całej pałacowej rezydencji.
Kościół św. Jakuba Apostoła – 26 km
Kościół znajduje się w miejscowości Małujowice. Reprezentuje styl gotycki, został wybudowany w 1250 roku. Początek XV wieku z kolei to czas, kiedy powstały wieża, ściany zaś i sufit pokryte zostały polichromią o tematyce biblijnej. W 1500 roku zbudowano nowy strop i od tego czasu prace przy rozbudowie świątyni zostały wstrzymane. Obecnie to jeden z najbogatszych cykli gotyckich w Polsce, jeśli chodzi o świątynie. Malowidła bez wątpienia zrobią wrażenie na każdym. Tuż obok kościoła znajduje się dawny cmentarz, jak i krzyż pokutny.
Bazylika Mniejsza pw. św. Jerzego – 27 km
Katedra nyska jest jedną z najpiękniejszych świątyń gotyckich w całej Polsce. W podziemiach budowli możemy zobaczyć pozostałości romańskiej budowli zniszczonej podczas najazdu tatarów. Kościół doświadczał przez lata licznych pożarów i zniszczeń, jednak charakterystyczne cechy budowli pozostały niezmienne. Na szczególną uwagę zasługuje późnogotycka dzwonnica wniesiona w latach 1474-1516 gdzie znaleźć możemy jeden z najstarszych dzwonów Śląska. Obecnie istnieje tu "Skarbiec św. Jakuba" – galeria zabytkowych przedmiotów sakralnych.
Zamek Wodny i Pomnik Orła Piastowskiego – 27 km
W Parku Miejskim w Ziębicach wybudowano wieżę ciśnień, będącą równocześnie punktem widokowym nazywaną „Zamkiem wodnym”, z którego wypływa sztucznie stworzony „dziki potok”, wpadający po licznych małych kaskadach do stawu. Na terenie przylegającym do stawu rozpoczęto stawianie figur dinozaurów tworzących ziębicki „Park Jurajski”, przyciągający szczególnie młodych spacerowiczów. Elementem górującym nad parkiem i całym miastem jest Pomnik Orła Piastowskiego. Ogromna figura orła jest największą ceramiczną rzeźbą w Europie. U stóp pomnika znajdują się tablice upamiętniające pola bitewne II wojny światowej, na których ginęli Polacy, a pod tablicami umieszczono urny z ziemią z tych pól. Spod orła rozciąga się piękny widok nie tylko na Ziębice, ale również na okolicę.
Brama Paczkowska – 27 km
Jedyna zachowana z pięciu bram miejskich. W mieście można też obejrzeć znaczne fragmenty zachowanych murów obronnych. Zachowane do dziś fragmenty murów ciągną się wzdłuż ulicy Wałowej od placu Oziębłowskiego, przez ulicę Gliwicką, do ulic Przemysłowej i Grunwaldzkiej. Można je zobaczyć, idąc do Parku Miejskiego i figury orła, po lewej stronie ulicy Wałowej. Ulica Mickiewicza prowadzi natomiast przez urokliwą dzielnicę willową zaprojektowaną i wybudowaną na początku XX w.
Źródełko Cyryla – 28 km
Ujęte w kamienny obelisk źródło, z którego stale tryska woda, jest niemym świadkiem wielowiekowej historii miasta. Według legendy Bolesław Chrobry wybierający się na wyprawę do Czech, odpoczywając przy Źródełku Cyryla, tak zachwycił się okolicą, iż nakazał ochrzcić jej pogańskich mieszkańców wodą z tego źródła i założyć w dolinie pobliskiej rzeki osadę Sambice.
Altana Eichendorffa – 30 km
Altana widokowa zlokalizowana na wzgórzu Chalottenhöhe. Było to miejsce często odwiedzane przez poetę Josepha von Eichendorffa. W wyniku działań wojennych altana została zniszczona, a na jej miejscu ulokowano działo artyleryjskie. Dopiero w roku 2007 w tym samym miejscu wzniesiono nową altanę. Rozpościera się z niej wspaniały widok m.in. na jezioro, a w dalszej perspektywie na Góry Opawskie. Jest to jeden z punktów na tzw. Szlaku Eichendorffa.
Bastion św. Jadwigi – 31 km
Bastion wybudowany został w r. 1643. W okresie oblężenia Twierdzy Nysa przez wojska francuskie w 1807 r., na terenie bastionu urządzono laboratorium, w którym przygotowywano amunicję dla walczącej załogi. Od 29-08-1870 r. w kazamatach bastionu przebywało ok. 500 francuskich jeńców wojny francusko-pruskiej. Po I wojnie światowej obiekt sprzedano prywatnemu właścicielowi. Obecnie mieści się w nim m.in. centrum informacji turystycznej.
Wieża ratuszowa w Strzelinie – 31 km
Zachowany średniowieczny relikt, zniszczonego w 1945 roku ratusza miejskiego, wraz z zachowanymi piwnicami stanowiący jedyną pozostałość zabudowy śródrynkowej. Wieża ratuszowa, przykryta wysokim dwuprześwitowym hełmem o barokowej formie, znanej z rysunku F.B. Wernera, pochodzącego z ok. poł. XVIII w. Po wschodniej stronie wieży zachowane pomieszczenia piwniczne z odbudowanymi współcześnie sklepieniami. Przy wieży zachowany kamienny stół sędziowski o średniowiecznym rodowodzie.
Przystań Statku Gracja – 32 km
Rejsy po Nysie statkiem Gracja odbywają się codziennie, co godzinę i trwają około 40 minut. Wypływa się z przystani przy głównej plaży jeziora Nyskiego w Skorochowie. Widoki na okolice można podziwiać zarówno z pokładu, jak i z pomieszczenia na statku. Z brzegów jeziora roztacza się wspaniały widok na pobliskie Góry Opawskie, Bardzkie i Złote.
Park Wolności im. Juliusa Peppela – 32 km
Największym z parków brzeskich jest Park Wolności zajmujący powierzchnię ponad 66 ha, powstał w pierwszych latach obecnego stulecia. Park ten rozpościera się w kierunku południowo-zachodnim od śródmieścia i sięga aż do wsi Skarbimierz. Od strony północno-zachodniej przylega do dość podmokłych łąk. Łąki te odwadnia rów, nad którym rosną olchy czarne i szare, zarośla leszczyny, szkłak pospolity, kalna koralowa i inne. Szerokość parku wynosi około 600 metrów.
Muzeum w Nysie – 32 km
Muzeum w Nysie to obiekt będący najstarszą instytucją muzealną na Opolszczyźnie. Rozpoczął on swoją działalność w 1897 roku. Siedzibą obiektu był początkowo barokowy pałacyk zwany Starą Komendaturą, następnie po wojnie zbiory trafiły do gimnazjum "Carolinum", obecnie znajdują się w Pałacu Biskupim. Na szczególną uwagę zasługuje galeria malarstwa europejskiego od XV do XIX wieku. Znajdziemy tutaj również rzemiosło artystyczne w postaci mebli, wyrobów z cyny, fajansu i kamionki oraz kowalstwo, militaria, rękopisy i starodruki. Oprócz wystaw stałych prezentowane są tu również wystawy czasowe twórców rodzimych, jak i zagranicznych. Obiekt prowadzi też lekcje muzealne, konferencje oraz konkursy.
Dwór Biskupi w Nysie – 32 km
Zabytkowy budynek, stanowiący największy z zachowanych elementów nieistniejącego już nyskiego zamku biskupów wrocławskich. Znajduje się tuż obok Pałacu Biskupiego, z którym był w przeszłości połączony gankiem przebiegającym ponad ulicą i fosą. W miejscu pomiędzy dzisiejszymi ulicami Grodzką i Lompy w 1260 roku wzniesiono ufortyfikowany dwór biskupi, zwany też zamkiem.
Muzeum Piastów Śląskich (zamek) – 35 km
Zamek w Brzegu to piękna budowla książęca charakterystyczna dla renesansu. Obiekt zwany jest często Śląskim Wawelem, a jego powstanie datuje się na XIII w. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj portal bramy wjazdowej, gdzie na górnym rzędzie nad pierwszym piętrem znajdują się rzeźby 12 pierwszych władców polskich oraz niżej piastowskich książąt śląskich. Obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Piastów Śląskich, które kryje w sobie rzeźbę i malarstwo śląskie, zaznajomić się tu można z dziejami Piastów Śląskich oraz historią miasta.
Kościół pw. św. Mikołaja – 35 km
Rzymskokatolicki, gotycki kościół parafialny w Brzegu. Bazylika pochodząca z XIV wieku, zaliczana jest do największych tego typu budowli gotyckich na Śląsku. Świątynia należy do parafii św. Mikołaja w Brzegu w dekanacie Brzeg południe, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 15 listopada 1958 roku, pod numerem 515/58 bazylika została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.
Pałac w Łosiowie – 37 km
Pałac otacza zabytkowy park o powierzchni 5.24 ha, z wieloma rzadkimi gatunkami drzew. Ochroną pomnikową w parku objęto 19 egzemplarzy drzew. Najcenniejsze okazy otoczono płotkiem. W pobliżu rośnie nieoznakowana 120-letnia lipa drobnolistna o obwodzie 370 cm i wysokości 24 m. Pomnikiem przyrody nieożywionej jest głaz narzutowy – Łosiowski Kamień. Pałac w Łosiowie szczęśliwie przetrwał II wojnę światową. Po wojnie, w budynku pałacu mieściło się m.in. przedszkole.
Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim – 43 km
Z historycznych przekazów, jakie zostawili nam pierwsi polscy osadnicy wynikało, że po wejściu do niezniszczonego jeszcze wtedy mauzoleum pałacowego w Kamieńcu Ząbkowickim można było dostrzec charakterystyczną kobaltową poświatę. Nadawała ona temu miejscu niezwykłą aurę. Budynek ma kształt świątyni greckiej. Obecnie znajduje się w nim nie tylko początkująca ekspozycja artefaktów, ale i digitalna wystawa prezentująca mauzolea na świecie oraz historię kamienieckiego mauzoleum. Natomiast w krypcie, gdzie umiejscowiony jest pieczołowicie odrestaurowany symboliczny sarkofag, turyści mogą obejrzeć i wysłuchać opowieść Albrechta Hohenzollerna, który pojawia się „jak żywy” w postaci hologramu.
Dom Kata w Paczkowie – 46 km
Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Przemawia za tym także jego usytuowanie w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy. Legenda głosi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców.
Galeria Sztuki Współczesnej – 53 km
Galeria Sztuki Współczesnej zajmuje się prezentowaniem najciekawszych okazów sztuki polskiej oraz zagranicznej. Organizowane są tutaj także wystawy młodych artystów. Cel, który stawia przed sobą galeria, to promowanie młodych artystów pochodzących ze środowiska opolskiego.