W Okolicy

Pałac w Kopicach

Ruiny pałacu Schaffgotschów – 14 km

Pałac z XIX wieku w Kopicach w powiecie brzeskim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego,  w którego skład wchodzą ponadto: park z kaplicą grobową Schaffgotschów oraz folwark.

Muzeum Gospodarstwa Domowego

26 km

Muzeum zabiera w niesamowitą podróż do przeszłości. Dzięki niej zwiedzający mają możliwość poznania codziennego życia swoich przodków. Jest to jedyne w Polsce Muzeum, które skupia przede wszystkim przedmioty stosowane w gospodarstwie domowym. Znajduje się w nim bogata kolekcja naczyń miedzianych i mosiężnych, drewnianych foremek piernikowych oraz ciekawa kolekcja naczyń do palenia i parzenia kawy. Na szczególną uwagę zasługuje także gabinet barokowy, w którym zobaczyć można pięknie zdobione meble, a także przykłady śląskiego malarstwa barokowego.

Książęcy Zamek Niemodlin

28 km

Zamek w Niemodlinie znalazł się na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Zabytek, który przez lata popadał w ruinę, od niedawna odzyskuje dawny blask. Został udostępniony turystom dopiero od 2015 roku. Na niemodlińskim zamku można zwiedzać m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, Salę Balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego.

Fort Prusy

30 km

Zbudowany w latach 1743-45. Napis na zworniku nad wejściem do pomieszczenia studni na dziedzińcu ”FR Anno 30 I 44” dotyczy ukończenia budowy, gdyż pełną sprawność obronną fort uzyskał dopiero po zakończeniu robót w następnym roku. Fort wzniesiony na wzgórzach lewego brzegu rzeki zabezpieczał tereny, z których był dogodny obstrzał miasta, później objęte dalszymi fortyfikacjami.

Kopalnia Złota

60 km

Kopalnia Złota wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. To specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. Można obejrzeć m.in. zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Druga sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania turyści mogą podziwiać m.in. jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyć przejażdżkę podziemnym tramwajem lub  wziąć udział w płukaniu złota...

Park Nadodrzański

31 km

Park Nadodrzański ma powierzchnię około 6 ha. Powstał prawdopodobnie przed 1800 rokiem. Jest położony na terenie zalewowym. Przedłużeniem Park jest Bulwar Karola Musioła, który rozciąga się wzdłuż wschodniego brzegu Odry od mostu kolejowego po ul. Ostrówek.

Fontanna Trytona

32 km

Fontanna Trytona w Nysie zlokalizowana jest u zbiegu ulic Brackiej i Celnej a jej nazwa pochodzi od rzymskiej Fontanny Trytona Berniniego, na której była wzorowana. Zbudowana w latach 1700-1701 jest jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych miasta. Postać przedstawiona jest jako pół człowiek-pół ryba z uniesionymi rękami grająca na muszli co jest symbolem pokoju i harmonii.

Aquapark w Strzelinie

30 km

Aquapark w Strzelinie to wodny park rozrywki z basenem olimpijskim i rekreacyjnym oraz jacuzzi z biczami wodnymi, sauną i kawiarnią. Basen olimpijski wyposażony jest w sześć torów pływackich. Jest to idealne miejsce do doskonalenia pływania czy treningów. Stwarza możliwości przeprowadzania zajęć specjalnych m. in. szkółki pływackie, aerobik wodny, rehabilitacja czy ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Jest to również doskonałe miejsce do organizowania zawodów sportowych. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą skorzystać z liczącej 72 metry zjeżdżalni rurowej. Ciekawostką jest fakt, że zjeżdżalnia prawie na całej swojej długości znajduje się na zewnątrz budynku.

Arboretum Wojsławice

Ogród Botaniczny - 43 km

Ogród znany z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów niemrozoodpornych w innych częściach Polski. Kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin. Znajdujące się tam kolekcje różaneczników (Rhododendron – 900 gatunków i odmian – w tym historyczne odmiany różaneczników Seidla), liliowców (Hemerocallis – 3100 gatunków i odmian) oraz bukszpanów (Buxus – 80 gatunków i odmian) uznane zostały przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcje Narodowe.

Muzeum Wsi Opolskiej

47 km

Na liczącym 10 ha terenie obsadzonym drzewami i bujną zielenią w pod opolskich Bierkowicach zgromadzono budynki pogrupowane w dziewięciu zagrodach z regionu opolskiego i oleskiego. Wśród nich znajduje się wiele unikatowych obiektów, które wraz z otaczającą je przyrodą tworzą przyjazną dla zwiedzających przestrzeń. Jest to doskonałe miejsce na rodzinne spacery, podczas których można zaczerpnąć świeżego powietrza, a przy okazji zwiedzić zabytki drewnianej architektury Opolszczyzny.

Most Groszowy „Zielony Mostek”

55 km

Jeden z najpiękniejszych mostów dla pieszych w Polsce, położony w jednym z najpiękniejszych zakątków Opola! Nosi nazwę Mostu Groszowego — od pobieranego tu przed laty myta, czyli opłaty za przejście, która wynosiła jeden grosz. Opolanie zwą go Zielonym Mostkiem lub Mostem Zakochanych. Dwuprzęsłowy, metalowy, secesyjny mostek dla pieszych zawieszony nad otoczonym zielenią, malowniczym kanałem Młynówka. Idealny na romantyczny spacer.

...

Nasz region z bogatą tradycją historyczną i kulturową oferuje szereg atrakcji turystycznych, z których każdy z Państwa na pewno znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do sprawdzenia co jeszcze polecamy w okolicy.

ZOBACZ